Armstrong Tru-Trac HT - LT235/85R16 (32") 120S Highway Terrain | 1200046665
Oferta Agotado
Los gastos de envío se calculan en la pantalla de pago.
FREE MOUNT & BALANCE WITH PACKAGING!
FREE SHIPPING TO LOWER 48 (WHEN BUYING 4 WHEELS OR TIRES)
ARMSTRONG
SKU:SKU: 1200046665
66 en existencias
Cantidad
  • Brand: Armstrong
  • Model: Tru-Trac HT
  • Size: LT235/85R16
  • Manufacturer Item Number: 1200046665
  • UPC: 6290300262817
  • Tire Type: Highway Terrain
  • Load Range: E (10 Ply)
  • Service Description: 120S
  • Load Capacity (Single): 3086 lbs
  • Overall Diameter: 31.6"
  • Overall Width: 9.6"
  • Rim Diameter: 16 in
  • Tread Depth: 15.5/32"
  • Sidewall: BSW
  • Weight: 42 lbs
  • Speed Rating: S
  • Warranty: 65000
All-Season Highway Terrain Passenger Light Truck/SUV tire.
Key Features:
  • Specially engineered tread design
  • Continuous open lateral channels
  • Optimized curved tread profile
  • Noise blocking bar on the shoulders
  • M+S Rated
  • UTQG: 740 A A (P-Metric)