Gladiator X Comp A/T - LT295/70R18 (35") 129S All Terrain | 1932368793
Oferta Agotado
Los gastos de envío se calculan en la pantalla de pago.
FREE MOUNT & BALANCE WITH PACKAGING!
FREE SHIPPING TO LOWER 48 (WHEN BUYING 4 WHEELS OR TIRES)
GLADIATOR
SKU:SKU: 1932368793
145 en existencias
Cantidad
  • Brand: Gladiator
  • Model: X Comp A/T
  • Size: LT295/70R18
  • Manufacturer Item Number: 1932368793
  • UPC: 844402049713
  • Tire Type: All Terrain
  • Load Range: E (10 Ply)
  • Service Description: 129S
  • Load Capacity (Single): 4080 lbs
  • Overall Diameter: 34.3"
  • Overall Width: 11.5"
  • Rim Diameter: 18 in
  • Tread Depth: 16/32"
  • Sidewall: RWL
  • Weight: 58 lbs
  • Speed Rating: S
  • Warranty: 50000
All-Weather All-Terrain Passenger Light Truck/SUV tire.
Key Features:
  • Tire casing with two full plies of polyester with full sidewall turn up
  • Angled grooves and z-shaped sipes
  • Tire shoulder area incorporates X Comp’s proven aggressive and functional design
  • Carries the Three-Peak Mountain Snowflake (3PMSF) symbol
  • 100% Free Replacement Warranty