Armstrong Tru-Trac AT II - LT295/70R18 (35") 129R SUV | 1200063957
ARMSTRONG
SKU:SKU: 1200063957
Low stock: 2 left
Quantity
  • Brand: Armstrong
  • Model: Tru-Trac AT Ii
  • Size: LT295/70R18
  • Manufacturer Item Number: 1200063957
  • UPC: 6290300109631
  • Tire Type: SUV
  • Load Range: E (10 Ply)
  • Service Description: 129R
  • Load Capacity (Single): 4080 lbs
  • Overall Diameter: 34.1"
  • Overall Width: 11.5"
  • Rim Diameter: 18 in
  • Tread Depth: 17/32"
  • Sidewall: BSW
  • Weight: 55.5 lbs
  • Speed Rating: R
  • Warranty: Manufacturer Warranty
All Season, All Terrain Passenger SUV and Light Truck Tire.
Key Features:
  • Dynamic tread design with rigid shoulder blocks
  • Engineered grooves of different widths
  • Reinforced sidewall
  • Special rubber compound
  • M+S Rated
  • 600 A B UTQG (P-Metric only)