MICKEY THOMPSON Baja Boss M/T - LT315/75R16 Mud-Terrain Tire | 247877
MICKEY THOMPSON
SKU:SKU: 247877
13 in stock
Quantity
  • Brand: MICKEY THOMPSON
  • Model: Baja Boss M/T
  • Size: LT315/75R16
  • Manufacturer Item Number: 247877
  • Tire Type: Mud Terrain
  • Load Range: E (10-Ply)
  • Service Description: 127Q
  • Overall Diameter: 34.5"
  • Section Width: 12.6 in
  • Tread Depth: 20.5/32"
  • Approved Rim Width: 8.0-11.0 in
  • Max Load: 3860 lbs @ 65 psi
  • Rim Diameter: 16 in