Armstrong Tru-Trac AT - LT285/55R20 (33") 122S All Terrain | 1200046659
ARMSTRONG
SKU:SKU: 1200046659
133 in stock
Quantity
  • Brand: Armstrong
  • Model: Tru-Trac AT
  • Size: LT285/55R20
  • Manufacturer Item Number: 1200046659
  • UPC: 6290300263500
  • Tire Type: All Terrain
  • Load Range: E (10 Ply)
  • Service Description: 122S
  • Load Capacity (Single): 3307 lbs
  • Overall Diameter: 33.7"
  • Overall Width: 11.2"
  • Rim Diameter: 20 in
  • Tread Depth: 15.5/32"
  • Sidewall: BSW
  • Weight: 49.8 lbs
  • Speed Rating: S
  • Warranty: 60000
All-Season All-Terrain Passenger Light Truck/SUV tire.
Key Features:
  • Four zig-zag circumferential grooves
  • Rugged casing
  • Interlocking center blocks with slanted edges
  • Connecting bridges between shoulder blocks
  • M+S Rated
  • UTQG: 560 A B (P-Metric)